Ob 30-letnici Arnesa na Mreži znanja tudi o odprti znanosti in superračunalništvu

torek, 11. 10. 2022 9:00

Mreža znanja 2022 je strokovnjake na področjih izobraževanja, raziskovanja in kulture znova povezala v živo. Potekala je od 11. do 13. oktobra.

Več informacij o konferenci in programu najdete na spletišču mrezaznanja.si.

Posnetke predavanj že najdete na portalu Arnes Video: https://video.arnes.si/?channel=sfhwqn33r9hd

Tridnevni dogodek ob 30-letnici Arnesa

Kot vsako leto smo tudi tokrat največ pozornosti na konferenci posvetili digitalizaciji izobraževanja in področja znanosti ter tistim, ki v praksi inovativno uporabljajo različne sodobne pristope in tehnologije.

V torek, 11. oktobra, je v sklopu Mreže znanja potekal tudi Dan odprte znanosti 2022.

12. oktobra smo slavnostno obeležili 30-letnico ustanovitve Arnesa, 13. oktobra pa je bil v sklopu jesenskih dogodkov SLING del konference posvečen še področju superračunalništva.

Arnes je bil pred tremi desetletji pionir v vpeljevanju novih omrežnih tehnologij v slovenski prostor. “In tudi danes je nepogrešljivi partner na področju nadaljnje izgradnje optičnega omrežja in digitalizacije. Z našega ministrstva je relativno enostavno delegirat naloge Arnesu, ker če mu predamo neko nalogo, potem vemo, da bo uspešno izvedena,” je povedal minister dr. Igor Papič MIZŠ. Minister je izpostavil, da je Arnes odigral tudi zelo pomembno vlogo pri šolskem in študijskem procesu v zadnjih dveh letih, saj so morale šole in univerze čez noč preiti na izobraževanje na daljavo, kjer jim je bil v veliko pomoč s tehnološkega in didaktičnega vidika.

Arnes že tri desetletja opravlja izredno pomembno vlogo na področju uvajanja novih informacijsko komunikacijskih tehnologij in interneta; tako na področjih izobraževanja in znanosti, kot tudi v širši družbi. Tudi zaradi Arnesovega prispevka je digitalizacija v Sloveniji postala vsesplošna prioriteta, s katero se ukvarjamo praktično na vseh razvojnih področjih,” je v svojem nagovoru med drugim izpostavila ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, Služba vlade za digitalno preobrazbo.

“Arnesu, vsem njegovim sodelavcem in vodstvu čestitamo ob 30 letnici delovanja in za prispevek k digitalizaciji Slovenije. Želimo vam še veliko uspešnih projektov in veliko let uspešnega delovanja. Računamo na vas, vi pa tudi naprej seveda lahko računate na našo podporo. Vse najboljše in lepo praznovanje vam želim,” je zaključila ministrica.

Udeležence sta nagovorila tudi Cathrin Stöver, ki je izpostavila pomen mednarodnega povezovanja v sklopu panevropskega omrežja GÉANT in direktor Arnesa mag. Marko Bonač.

Konferenca, ki povezuje ljudi in znanje

Na Arnesu od leta 1992 povezujemo znanje. 300.000 uporabnikom s področij izobraževanja, raziskovanja in kulture zagotavljamo omrežne storitve in hkrati skrbimo za nacionalno e-infrastrukturo, ki je osnova za delovanje interneta v Slovenji.

Posebna konferenca za Arnesove uporabnike je sicer prvič potekala leta 2011, leto kasneje, ob 20-letnici ustanovitve Arnesa, pa je dogodek že nosil ime, ki najbolje opisuje njegov namen, Mreža znanja.

Konference, ki je namenjena povezovanju ljudi in izmenjavi znanja, se udeleži več kot 500 udeležencev. Arnesovci se veselimo predvsem vnovičnega srečanja z uporabniki, ki naše storitve uporabljajo pri reševanju največjih izzivov človeštva na različnih področjih znanosti ali pa na področju vzgoje in izobraževanja premoščajo digitalni razkorak in ustvarjajo generacije prihodnosti.